Hat Tuğra Süsleme Sergisi

Hat - Tuğra - Süsleme Sergisi

13 Şubat Erzincan'ın Kurtuluşu anısına Ankara'da
HAT-TUĞRA-SÜSLEME SERGİSİ AÇILDI


            13 Şubat Erzincan'ın Kurtuluşu anısına Ankara'da bakır üzerine hat-tuğra-süsleme sergisi açıldı. Ankara Altındağ Belediyesi Sanat Galerisinde 13 Şubat günü saat 18.30'da açılan sergiye Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Erzincanlı bürokratlardan Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Kara, Sanayi Bakanlığı Müsteşar Vekili Adnan Delikurt, TBMM Personel ve Eğitim Daire Başkanı Nedim Küçüker, Ankara'da bulunan sanatsever Erzincanlılar, davetliler katıldılar.        

Sergide geleneksel hat ve süsleme sanatımızın en güzel örnekleri, tuğralar ve yerel motiflerin işlendiği panolar yer aldı.
           23.kişisel sergisini açan Erzincanlı bakır işleme sanatçısı Rıfkı Kaymaz: "Sergimde usta hattatların hat örneklerine, padişah tuğralarına, tuğra biçiminde yazılan ayet ve hadislere, geleneksel tarzdaki süsleme örneklerine, kendi kompozisyonlarıma yer verdiğim 116 eserim yer aldı" dedi.
            Bakır üzerine hat-tuğra ve süsleme sergisi 25 Şubat tarihine kadar gezilebilecek.

 

Hat, Tuğra ve Süsleme Sergisi Altındağ Sanat Galerisi’nde açıldı

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşu anısına bakır üzerine Hat, Tuğra ve Süsleme sergisi Altındağ Belediyesi Sanat Galerisi’nde açıldı. Dün akşam düzenlenen bir kokteylle açılan ve geleneksel ‘Hat, Tuğra ve Süsleme’ eserlerinin yoğunlukta olduğu sergiye ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. Serginin açılışını yapan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, konuşmasında " Sanatseverlerden yoğun ilgi gören Altındağ Belediyesi Sanat galerisi 2006 programı tamamen dolmuştur. Ankara’nın başkenti olan Altındağ’ımızı sanatın da başkenti haline getirmek için çalışmalarımızı devam ettireceğiz" dedi.

 

Rıfkı kaymaz Kimdir?

 

23. kişisel sergisini açan Rıfkı Kaymaz 1950 Erzincan doğumlu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan sanatçı bu alandaki ilk sergisini 1971’de Erzurum Halk Bilim merkezinde açtı. Öğretmenlik, uzmanlık, TBMM’de danışmanlık gibi görevlerde de bulunan Kaymaz,  Polis Akademisi Türk Dili okutmanlığından emekli. Bakır işleme sanatçısı Kaymaz, sergisinde hat sanatımızın büyük ustalarının hatlarına, geleneksel süsleme sanatının örneklerine, padişah tuğralarına, kendi yerel geleneksel tarzdaki çalışmalarına yer verdiğini de belirti.

(Ekonomi Gazetesi,Günlük siyasi gazete,02.03.2006)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !