Bakır El İşlemeciliği/Bakır İşleme Ustası Rıfkı Kaymaz

BAKIR EL İŞLEMECİLİĞİ

            Bakır işlemeciliği çok eski tarihlere dayanan bir sanattır.

            Bakır, yüzyıllar boyunca çekiçlerle dövülerek şekillendirilmiş; kazan, bakraç, tas, kâse vb. biçimine getirilerek kullanılmıştır.

            Geleneksel bakır el sanatlarımıza son yüzyılda “bakır el işlemeciliği” diye adlandırılan yeni bir el sanatı daha eklenmiştir. Özellikle Erzincan’da gelişerek yaygınlaşan bakır el işlemeciliği, bakır eşya üzerine, “kalem” adı verilen tornavidaya benzer çeliklerle gerçekleştirilir.

            Bakır üzerine yapılması düşünülen desen, ya sanatçı tarafından kopya kullanılmadan işlenir ya da özellikle klasik hat ve süsleme örnekleri bakır üzerine karbon kâğıt ile kopyalanır. İnce kalemle hatlar işlenir. Kalın kalemlerle desenlerin içleri doldurulur. Kimi desenlerde bazı bölümlere işlendikten hemen sonra gümüş suyu sürülür. Bu bölümler, beyaz bir görünüme kavuşturulur, diğer bölümler sonra işlendiği için kırmızı kalır. Hava ile temas edilerek bozulmaması için eser verniklenir.

            Bakır el işlemeciliği, son yıllarda özellikle hızlı üretim amacıyla makine el işçiliğine dönüşmüş, ne yazık ki orijinalliğini kaybedecek noktaya gelmiştir.

RIFKI KAYMAZ

Bakır İşleme Ustası

           1950 yılında Erzincan’da doğdu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Gazetecilik, öğretmenlik, memurluk, TBMM’de danışmanlık, okutmanlık görevlerinde bulundu. Polis Akademisi Türk Dili Okutmanlığından emekli oldu.

            Bakır el işlemeciliğine küçük yaşlarda çırak olarak başladı. Kırk yıldır çalışmalarını sürdüren Kaymaz’ın geleneksel bakır işleme sanatına hat ve tezhip dalında katkıları oldu. İlk sergisi 1971’de Erzurum Halk Eğitim Merkezi Salonunda açıldı.

            23.kişisel sergisini açan Kaymaz’ın yayınlanmış edebî çalışmaları da bulunuyor.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !